Dobré a špatné karty

Obrázek uživatele Jitka

V Tarotu neexistují dobré, nebo špatné karty. Z každé karty můžete vyčíst obě energie. Navíc, co se jednomu může zdát dobré, jiného přímo děsí. Například karta Smrt. Název nic moc pozitivní, číslo XIII se také každému nemusí líbit. Ale ta karta znamená, že něco končí a něco nového začíná. A jestli je to dobré nebo špatné, záleží na situaci, na povaze tazatele a také na pozici, na které je karta vyložena . A tak je to s každou ze 78 karet.
Někdo používá při výkladu obrácené karty. Míchá tak, aby karty měly možnost se převrátit hlavou dolů. U těchto karet pak vykládá jejich stinnou stránku. Mě se to neosvědčilo. Nesedí mi to míchání a v podstatě mě to spíš mate, než co jiného. Soustředím se na to, jak na mě karty působí v té chvíli, kdy je vykládám. To ale neznamená, že to nefunguje. Zkuste si obojí a uvidíte, co vám bude vyhovovat.

Komentáře

Obrázek uživatele columbus98

All in every, I give this movie a 5 away from 5 and shoot it up to the peak from the Underworld series.

The theatre where this tango show is held is quite large and might seat 1500 people.

I didn't even no how to tune the thing a smaller amount know where to put my fingers on the fretboard so I could play a note.

My webpage; b - Saul -

Obrázek uživatele dollieewer

Scissor Elevate Capacities variety from 227 kg (500 lbs) to 1134 kg (2500 lbs).

In the event the guidelines are usually used effectively, the effect is actually incredible plus it gets a good distinctive amount of art certainly.

However, even now, there are numerous people around

America, who prefer letting their family and friends click

photographs and then try to capture memorable moments of the wedding day.

Here is my web-site b (ejcho.cau.ac.kr)

Obrázek uživatele alvaplott

Free MP3 Downloads Summary:So is it safe getting free MP3 downloads using file sharing networks.

Bring your studio very much nearer to the overall population when you showcase your amazing work as well as a profile to

get people to know you better. Extra power packs as well as battery chargers in addition to memory charge cards locate the action as well as

harddrive part from the photographic camera.

Also visit my weblog :: b (www.lgbt-groups.org)